maść na azs

Stosowanie maści na atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba, na którą niestety nie ma obecnie lekarstwa, mimo że dotyka 20% populacji świata. Atopowe zapalenie skóry może być jednak leczone objawowo, a leki na atopowe zapalenie skóry odgrywają ważną rolę w poprawie stanu skóry.

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest częstą chorobą skóry charakteryzującą się nawracającymi wypryskami. Choroba jest również określana jako egzema i sucha skóra. Dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych, ale najczęściej występuje u dzieci w wieku poniżej pięciu lat. W rzeczywistości 70 procent dzieci z wypryskiem atopowym ma mniej niż cztery lata. Lekarze stwierdzili, że przyczyna wyprysku atopowego jest nieznana, ale mają pewne teorie na temat tego, dlaczego choroba rozwija się u niektórych osób, a u innych nie.
Słowo „atopowy” odnosi się do tendencji do rozwoju choroby u osób z dziedziczną postacią wyprysku atopowego. Użycie słowa „zapalenie skóry” wskazuje na wtórną infekcję- bakteryjną lub grzybiczą- powodującą stan zapalny i podrażnienie skóry.

maść na atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry- Maść

Nasilony świąd naskórka, nadmierna suchość i zaczerwienienie mogą wskazywać na zastosowanie leków w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Dostępne bez recepty na manada.pl kremy i maści sterydowe mogą łagodzić objawy różnych chorób skóry. Łagodne substancje czynne zawarte w tych produktach pomagają w regeneracji warstwy rogowej naskórka i tworzą barierę, która przede wszystkim chroni organizm przed czynnikami zewnętrznymi, nie uszkadzając naturalnego płaszcza lipidowego. W atopowym zapaleniu skóry dochodzi do nieprawidłowej produkcji ceramidów z powodu obniżonej aktywności enzymów i innych czynników. Zaburzenia te prowadzą do niedoboru składników nawilżających, które odgrywają ważną rolę w utrzymaniu homeostazy naskórka. Dlatego też w utrzymaniu ich produkcji skuteczne mogą być kremy i maści steroidowe stosowane w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Poprzez odpowiednie nawilżenie, nawodnienie i odżywienie towarzyszącej flory bakteryjnej preparaty te mogą wspomagać proces regeneracji.

W aptekach sprzedawanych jest wiele maści przeznaczonych specjalnie do skóry atopowej. Główną różnicą między maściami a kremami jest ich lepkość. Maść na atopowe zapalenie skóry jest gęstsza i polecane na poważniejsze zmiany; kremy mogą być stosowane codziennie.

Atopowe zapalenie skóry- Podsumowanie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przede wszystkim przewlekły, nawracający przebiegiem choroby. Głównymi objawami klinicznymi są uporczywy świąd i zapalne zmiany skórne o charakterze wypryskowym. Odpowiednie preparaty nawilżają i natłuszczają skórę, tworząc w ten sposób powłokę ochronną przed Atopowym zapaleniem skóry.