Czy mydło w płynie nadaje się do mycia twarzy?

Mydło w płynie znajduje się niemal w każdym domu. Jest ono jednym z tych produktów, na które nawet nie zwraca się większej uwagi. To po prostu coś, po co sięga się często i bez namysłu. Niektórzy używają mydła nie tylko do mycia rąk, ale także do innych celów. Czy można nim myć twarz? Czy to dobry pomysł, czy może jednak może on zaszkodzić?

Niewłaściwe pH

Odczyn skóry człowieka wynosi 5,5. pH mydła to najczęściej 7-8. Oznacza to, że mydło jest zdecydowanie bardziej zasadowe niż ludzka skóra. W przypadku dłoni różnica ta nie jest dużym problemem, bo skóra na rękach jest gruba, a często też fragmentami zrogowaciała. W przypadku twarzy sprawa ma się zupełnie inaczej. Skóra na niej jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna. Jest cienka i łatwo jest zniszczyć chroniący ją płaszcz hydrolipidowy. Bez wątpienia nieprawidłowa pielęgnacja oparta na niewłaściwym oczyszczaniu może przyczynić się do tego, że stan skóry wyraźnie się pogorszy. Nie oznacza to jednak, że mydła w płynie nie należy używać. Po prostu powinno się stosować je jedynie zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli na opakowaniu nie umieszczono informacji o tym, że można używać go do mycia twarzy lub ciała, to znaczy, że nie powinno się tego robić.

Mydło w płynie wysusza skórę

Koniecznie trzeba podkreślić, że mydło w kostce oraz w płynie ma działanie wysuszające. Stąd też czasami jest sugerowane, że powinno się używać go w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. W rzeczywistości rzadkie stosowanie mydła na skórę twarzy może ją delikatnie wysuszyć, ale regularne jego używanie będzie miało opłakane konsekwencje. Wśród skutków można wymienić pojawienie się większej ilości zmian skórnych i zaskórników, odwodnienie skóry oraz utrata jej elastyczności. Zniszczenie bariery hydrolipidowej może też zakończyć się tym, że skóra nie będzie prawidłowo wchłaniała produktów nawilżających. Objawi się to rolowaniem kremu na jej powierzchni.

Mydło jest doskonałe do rąk

Nie można jednak zapominać, że mydło jest bardzo ważne w codziennej pielęgnacji. Doskonale radzi sobie nawet z silnymi zabrudzeniami. Skutecznie rozpuszcza tłuste zabrudzenia i pomaga usuwać pozostałości po innych kosmetykach. Bez wątpienia mydło w płynie z manada.pl musi znaleźć się w każdej łazience. Warto jednak pamiętać, by używać go zgodnie z przeznaczeniem. W ten sposób można cieszyć się z najlepszych efektów i równocześnie nie martwić się naruszeniem powłoki ochronnej skóry. Oczywiście warto też, by osoby często myjące ręce korzystały z emulsji, balsamów i kremów przywracających prawidłowe nawilżenie skóry.