Rumianek i jego 5 sposobów na zdrowy organizm

Jedną z najbardziej niepozornych, a jednocześnie najbardziej prozdrowotnych roślin są kwiaty rumianku. Posiadają one wiele właściwości, które skutecznie wpływają na poprawę zdrowia.

Kwiaty rumianku

Jest to dość powszechnie rosnąca w naszym kraju roślina, która całą swoją leczniczą moc zawiera w kwiatowych koszyczkach – które trzeba wysuszyć. Co zawiera? Są to przede wszystkim: liczne sole mineralne, cholina, flawonoidy, fenolokwasy, fitosterole, garbniki katechinowe, poliacetyleny,  gorycze, związki kumarynowe i śluzowe i witamina C. Jest także roślina zawierająca olejki eteryczne bogate w związki, które mają specyficzne właściwości lecznicze, np. przeciwalergiczne.

Rumianek – 5 sposobów na zdrowy organizm

Dzięki zawartym w sobie składnikom, roślina ta można pozytywnie wpłynąć na ludzki organizm. Zdrowotny wpływ rumianku to przede wszystkim:

  1. Kojenie podrażnień skóry – gdyż posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Naparem z rumianku można przemywać zmiany trądzikowe i grzybiczne skóry, a także świąd, oparzenia i owrzodzenia
  2. Pielęgnacja włosów – ale tylko w kolorze blond. Użycie kosmetyków z rumiankiem rozjaśnia włosy, nadaje im połysk oraz dużą elastyczność, a nawet zapobiega ich wypadaniu.
  3. Pomoc w procesach trawiennych – dzięki działaniu rozkurczającemu na mięśnie jelit, a także likwidacji stanów zapalnych żołądka.
  4. Zwalczanie infekcji – głownie jamy ustnej i gardła, gdyż ma działanie przeciwbakteryjne.
  5. Łagodzenie zapalenia spojówek.