Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu butów do biegania?

Wybór butów do biegania jest niezwykle istotny. Przed podjęciem decyzji należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych rzeczy.

Buty za kostkę

Niezwykle ważne jest to, aby buty do biegania sięgały za kostkę i tym samym ją usztywniały. W ten sposób istnieje mniejsze prawdopodobieństwa wystąpienia kontuzji w trakcie treningu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kostka jest częścią ciała, która najłatwiej poddaje się kontuzji, a szczególnie w trakcie biegania. Wystarczy tak naprawdę źle stanąć, aby ją zwichnąć, albo nawet skręcić. W wielu przypadkach konieczne jest leczenie poprzez usztywnienie gipsem. Tak więc przez najbliższy czas konieczne będzie zrezygnowanie z treningów, a potem poddanie się rehabilitacji. Ponadto raz skręcona kostka jest jeszcze bardziej podatna na kolejne kontuzje. Stąd niezwykle ważne jest odpowiednie jej zabezpieczenie.

Gruba podeszwa

Ponadto niezwykle ważne jest również zwrócenie uwagi na to, aby buty do biegania miały grubą podeszwę. Jest to niezwykle istotne, jeżeli treningi odbywają się na dworze. Z pewnością nie będzie wygodne, jeżeli będzie się czuło każdy, najmniejszy kamyk pod stopami. Dzięki grubej podeszwie, nierówności terenu będą neutralizowane. Zbyt cienka podeszwa może również doprowadzić do tego, że nawet po równej, jednak twardej nawierzchni bieganie będzie niewygodne. Przez to można porobić sobie odciski, które na najbliższy czas uniemożliwią kontynuowanie treningów.