Czy odzież rowerowa jest niezbędna?

Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, czy odzież na rower jest niezbędna. Tak naprawdę to dodatek, który zwiększa komfort jazdy oraz zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo. Większość stroju sportowego nie obciąży znacznie domowego budżetu. Jednak na co najbardziej zwrócić uwagę?

Kask
Na rynku są kaski przeznaczone do jazdy miejskiej, ekstremalnej, czy off-roadowej. Między sobą różnią się budową w zależności od przeznaczenia, stopniem ochrony głowy i oczywiście budową. Choć za jazdę bez kasku nie grożą mandaty, jednak zwiększa on bezpieczeństwo rowerzysty. Powinien idealnie przylegać do głowy.

Koszulka rowerowa
Powinna być wykonana z takiego materiału, który będzie odprowadzał wilgoć na zewnątrz, Tkanina winna być także szybkoschnąca. Najlepiej, gdy jest umiarkowanie ciepła, bo za gruby materiał może zakłócać termoregulację ciała. Wykonane są z włókna poliamidowego lub poliestrowego. Są one obcisłe i mają przedłużoną tylną część, by plecy nie były wychłodzone przy pochylonej sylwetce podczas jazdy.

Spodenki
Są rozciągliwe i dopasowują się do sylwetki, dzięki domieszce lycry. W zależności od pry roku, mogą mieć krótsze lub dłuższe nogawki. Droższe modele posiadają wkładki antybakteryjne, które zapobiegają otarciom.

Rękawiczki
Dobrze dobrane zwiększą pewność chwytu oraz zapobiegną ześlizgiwaniu się dłoni z kierownicy. Chronią dłonie przed otarciami i urazami.

Okulary
Zabezpieczają przed pyłem, wiatrem, czy słońcem.

Podsumowanie
Odzież rowerowa poprawi komfort jazdy, a także pozwoli na osiąganie lepszych wyników. Może mieć także wpływ na bezpieczeństwo rowerzysty.